top of page
Writer's pictureDr. Mályi Kata Sára

A gyomorfekély felismerése és hatékony kezelése

A gyomorfekély a gyomorfal, nyálkahártya felőli oldalán kialakult nyílt sebe, amely akkor jön létre a védő és károsító faktorok egyensúlya felborul.

Mik azok a károsító és védő tényezők?



A gyormorfekély okai:

A gyomorfal egységét védi a nyálkahártyát borító, megfelelő összetételű (bikarbonát) nyákréteg, a nyálkahártya sejteket alkotó megfelelő szövetközti kapcsolat, a gyomorfal vérellátása, nyirokkeringése és a szervezet immunsejtjei.

 

A károsító hatások rendkívül sokfélék lehetnek.

  • Infektív tényezők (baktériumok-legjelentősebb: Helicobacter pylori, vírusok, gombák),

  • kémiai anyagok (természetes: sósav, epesav; mesterséges: gyógyszerek-legjelentősebbek a nemszteroid fájdalomcsillapítók ( NSAID-ok), vegyszerek, maró anyagok véletlen lenyelése),

  • fűszerek, adalékok, dohányzás és alkoholfogyasztás

  • Stresszhelyzetet jelentő események (súlyos baleseti sérülés, sokkos állapot, maratoni futás, rendkívül megerőltető fizikai aktivitás). Esetükben rendkívül hamar, akár pár nap alatt is  kialakulhat a fekély. A közhiedelemmel ellentétben a “mindennapi” pl. munkahelyi stressz nem tartozik a gyomorfekélyt produkáló tényezők közé.

  • Egyes kórképekhez is társulhat gyomor és vagy nyombélfekély, ilyen a Crohn betegség, sarcoidosis, egyes autoimmun kórképek, vasculitisek, rendszerbetegségek.

  • Ritkább esetben a kórokok között szerepelhet genetikai tényező, pl.: (Zollinger-Ellison-szindróma) a fekélybetegségek 0,1-1%-ban, főként a 30-50 éves korosztályban. A kórkép alapja a hasnyálmirigy vagy a nyombél gasztrin termelő tumora és az ezzel járó savtúltermelődés.



Hazánkban a fekélybetegek kb. 60-70% H. pylori asszociált fekélybetegségben szenved, az esetek kb. 30-40%-ban NSAID/aszpirin kezelés áll a háttérben.

A gyormorfekély tünetei:

A gyomorfekély tünetei változatosak lehetnek, de a leggyakoribbak:


  • Fájdalom a gyomorszáj tájékán, a -mellkas és a has között- fellépő fájdalom, mely rendszerint tompa, égő jellegű. Jellemző, hogy közvetlenül étkezés után megszűnik, majd a gyomor kiürülésének előrehaladtával (kb 2 óra múlva) fokozatosan visszatér.

  • Hányinger és az étkezést követő teltségérzés, romlik az étvágy, böfögésre a panaszok enyhülnek.

  • Puffadás is társulhat, mint nem specifikus tünet.

  • Fogyás általában az étvágytalanság következménye. Jelenléte azonban alarm tünet, azionnali kivizsgálást javall.

  • Széklet színének feketévé vagy súlyos esetben véressé válása ( ld. szövődmények)

  • Bizonyos ételek - fehérbor, édesség, erősen fűszerezett, paradicsomos, zsíros ételek- fokozzák a panaszokat.


Mikor kell sürgősen orvoshoz fordulni? Amennyiben tartós hasi fájdalmat, véres hányást vagy  fekete székletet tapasztalunk, azonnal forduljunk orvoshoz,mert ezek a súlyos gyomorfekély vagy szövődményeinek jelei lehetnek.

 

A gyormorfekély szövődményei:
  • Vérzés: ha a fekély mélyre hatolása közben egy eret ér, vérzés léphet fel. Ha ez a vérveszteség nagy mennyiségű és hirtelen következik be, akkor eszméletvesztéssel járhat. A gyomorba jutott vér hányás formájában szokott kiürülni, a nyombélből származó vér a következő napokban mint emésztett vér, szurokfekete széklet formájában jelenik meg.


  • Penetráció: A fekély fokozatosan mélyülve átfúrja a gyomor falát és a környező szervekbe tör át anélkül, hogy a szabad hasüregbe nyílna meg. Arról ismerhető fel, hogy a fájdalom jellege egyszer csak megváltozik. A fekélyes panaszok étkezésre egy idő után nem szűnnek meg, és a fájdalom egyre jobban lokalizálhatóvá válik. Az elülső és a hátsó hasfal felé sugárzik. Idegi közvetítés révén a bal váll fájdalma is jelentkezhet. A hasnyálmirigy felé történő penetrációt súlyos vérzés kialakulása jelzi.


  • A fekély átfúródása: Ha a megelőző fájdalmaktól eltérően egészen hirtelen, eddig ismeretlen erősségű, tűrhetetlen, szaggató fájdalom jelentkezik a gyomorszáj közepében vagy annak valamelyik oldalán, akkor azt nagy valószínűleg a fekély átfúródása okozta. A folyamat rövid időn belül heveny hasi katasztrófa klinikai képéhez vezet és műtét nélkül a kialakuló hashártyagyulladás igen gyakran halálos kimenetelű.


  • Szűkület kialakulása: A hosszan tartó gyulladás következtében,  legtöbbször a gyomor alsó szakaszán, annak kimeneténél fordul elő, és a táplálék ilyenkor nem tud a nyombélbe jutni. A szűkületet a gyomor előbb mozgásának fokozásával próbálja kiegyenlíteni, amelyhez előbb-utóbb a gyomor kitágulása jön létre. A fokozott gyomormozgás és a szűkület nyomán kifejlődő tágulat csak egy időre képes kiegyenlíteni a gyomor kimenetének csökkent átjárhatóságát, a gyomorban maradó pangó étel előbb kisebb, majd nagyobb mértékben hányás útján ürül ki.


  • Rosszindulatú átalakulás: A gyomor jóindulatú fekélyeinek kb.5 % alakul ki gyomorrák. A gyomor fekélye esetén azonban már a betegség első megjelenésekor fel kell vetni tumor gyanúját is, mivel a daganatok gyakran kifekélyesedett nyálkahártyával jelentkeznek.


A gyormorfekély diagnosztikája:

A gyomorfekély diagnosztizálása orvosi feladat, amely az alábbi módo(ko)n lehetséges:


  • Endoszkópos gyomortükrözés: Az elsődlegesen választandó vizsgálómódszer, mely egyben lehetővé teszi a mintavétel lehetőségét is a pontos leíráson és lokalizáción túl. Egy vékony ( kb 10-12 mm vastag), hajlékony csövön keresztül történik a gyomor a nyombél vizsgálata.

    Rövid ideig ( kb. 3-5 perc) tart, fájdalmat nem okoz. Az eszköz levezetésekor hányinger jelentkezik, melyet helyi érzéstelenítő adásával lehet enyhíteni és a vizsgálat bizonyos helyeken altatásban is elvégezhető.


  • Helicobacter pylori kimutatása: Invazív vagy non invazív módon lehetséges.

    • Invazív módszerek közé tartozik az endoszkópos vizsgálat során vett mintákból való közvetlen baktérium kimutatás. A szövettani vizsgálat megbízhatósága 90-95%. -Noninvazív pedig lehet vér-, széklet- vagy légzési teszt, amely kimutatja a baktérium jelenlétét. Ezek közül az urea kilégzési teszt a leginkább elterjedt a H. pylori és főleg az eradikációs kezelés utáni kontrollvizsgálat elvégzésére. Megbízhatósága 90% feletti. A vizsgálat elvi alapja a baktérium ureáz enzim-aktivitása, mely a megivott C13 vagy C14-gyel jelzett urea bontásával a kilégzett levegőben mérhető. Fontos, hogy vizsgálatot éhgyomorra kell végezni, előtte 14 napig ki kell hagyni a protonpumpa-gátló és 7 napig a H2-blokkoló kezelést.


  • Röntgen vizsgálat:Kontrasztanyagos RTG során láthatóak a fekélyek, bár ezek a vizsgálatok az utóbbi időben háttérbe szorultak. Ennek oka, hogy a felszínes eltéréseket nem tudják biztonsággal felismerni, nem teszik lehetővé a szövettani vizsgálatot és a H. pylori kimutatást. Ma már csak bizonyos esetekben és elsősorban szövődmények esetén a tervezett műtét előtt a környezet megítélésére használják.

           

A gyomorfekély kezelése

Az étrend módosítása, a dohányzás abbahagyása és az alkohol elhagyása javítja a gyomorfekély állapotát és minden esetben javasolt.

Emellett komplex gyógyszeres kezelés áll rendelkezésünkre, melyről egy másik cikkünkben olvashatnak.


Műtét: Gyógyszeres kezelésre nem reagáló gyomorfekély esetén mindig fel kell hogy merüljön a malignitás, avagy a rosszindulatú betegség gyanúja. Ekkor, ill. a fekélybetegség szövődményei esetén műtéti kezelés választandó.

A “jóindulatú” gyomorfekély műtéti kezelése leginkább a gyomorfekély szövődményei esetén jön szóba, mikor a gyomor perforál vagy penetrál. Ilyenkor helyi aláöltés oldja meg a problémát.


Rosszindulatú gyomorfekély avagy a “gyomorrák” műtéte és az azt megelőző kivizsgálás komplex csapatmunkát indokol, melyről egy úgynevezett onko-team hoz döntést. A sebészi technikáról pedig a sebész és az altató orvos közösen határoz. Erre jelen cikkunkben annak részletessége és eltérő témája miatt nem térünk ki.

 
A gyomorfekély gyógyulása és a diagnózist követő gondozás: 

A fekély gyógyulása egyénileg eltérő lehet. Több tényező függvénye. Először is meg kell említenem azt, hogy gyomorfekély mellett nyombélfekély is képződhet. Ez az utánkövetés szempontjából lényeges tényező, ugyanis a nyombélfekély esetén nem szükséges mindenképpen endoszkópos úton is ellenőriznünk a gyógyulást.


Szövődménymentes gyomorfekély esetén a fekély mérettől függően 4-8 hét gyógyszeres kezelés szükséges. Nyombél esetén inkább 4, míg gyomor esetén 8 hét


Szövődményes gyomorfekély esetében 8-12 hét gyógyszeres terápia szükséges. Nyombél esetén inkább 8, gyomor esetén 12 hét.

 

A különbség a terápia idejében részben a két terület eltérő erezettségével, részben az eltérő nyálkahártyával magyarázható.

A gyógyszeres kezelés végeztével a gyomorfekélyt mindig szükséges endoszkóppal ellenőriznünk, mert amennyiben nem gyógyult meg, abból ismételt és többnyire sorozat mintavétel szükséges, nehogy a hátterében rosszindulatú folyamat formálódjon.

 

Az utánkövetési menetrendet még színezheti, hogy a gyomorfekély milyen okból képződött, pl. Helicobacter pylori esetén kissé komplexebb az utánkövetés, mert ebben az esetben azt is szükséges ellenőriznünk, hogy a baktériumot sikerült-e kiírtanunk a gyomorból. Erre legjobb módszer az UBT (kilégzési teszt), amelyre a gyógyszerész kollégánk által részletezett kezelést követően kerül sor.

           

A gyomorfekély kezelése, mint az legtöbb gasztroenterológiai kórkép is egy multidiszciplináris csapat közreműködésével valósítható meg legjobban, ezért a DokiApp csapata ennek megvalósításában is segítségedre van.

.

Ha szeretnél orvosunkkal konzultálni, kattints az alábbi gombra és látogass el a DokiApp felületére:





 

 

Comments


bottom of page