Kedves Kolléganőm, Dr. Mályi Kata gasztroenterológus doktornő A gyomorfekély felismerése és hatékony kezelése című cikkében kifejtette ennek a nagyon gyakori betegségnek a klinikai hátterét, diagnosztikáját, kezelési lehetőségeit, míg Pallagi Alexandra dietetikus kolléganőnk gyönyörűen összefoglalta a gyomorfekélyhez kapcsolódó dietetikai tudnivalókat a Fekély diéta - Gyomorsavhoz igazított megoldások című cikkében. Gasztros csapatunk kiváló egészségpszicológusa, Fogarasi Beatrix pedig a betegség lelki okait boncolgatja a Gyomorfekély és mentális jóllét című írásában, a témához kapcsolódó gyógyszeres terápiát a DokiApp szakgyógyszerészeként pedig az alábbiakban foglalom össze.
Ennek a betegségnek a gyógyszeres kezelésére a gyógyszertárban vény nélkül kapható gyógyszercsoportok a következők:
antacidák
H2 (Hisztamin 2) receptor blokkolók
protonpumpa gátlók.
Abban az esetben, ha a betegnek enyhébb tünetei vannak, akkor antacidumokat vagy hisztamin2 receptor blokkolókat javaslunk neki vény nélkül. Azonban annak eldöntése, hogy a beteg számára melyik volna ideális és nem utolsó sorban biztonságos, a szakember feladata.
Az antacidák vagy másnéven kémiai savcsökkentők az esetek többségében olyan kombinált készítmények, valamilyen szervetlen sót vagy sókat tartalmaznak. Egyes készítményekben ún. alginát is található. Ez az anyag a gyomornyálkahártyát védi, azt bevonja, így védi a szervezetet a gyomorsav káros behatásaival szemben. Ezek a készítmények a gyógyszerformát tekintve elérhetőek rágótabletta vagy folyékony szuszpenzió formájában. Előnyük, hogy a gyors felszívódásuknak köszönhetően gyorsan kialakul a hatásuk, viszont amilyen gyorsan kialakul ez a hatás, olyan gyorsan meg is szűnik. Emiatt a tüneteknek csak átmeneti enyhítésére javasoltak.
A másik nagy csoportot a hisztamin-2 receptor blokkolók képezik. Ezeknek a hatása az antacidákkal ellentétben már sokkal tartósabb, akár 12 óráig is fennáll. Viszont fontos megjegyezni, hogy ezen a gyógyszercsoporthoz tartozó hatóanyagokkal szemben a szervezet részéről hozzászokás, tolerancia alakulhat ki akár már a második hét után. Emiatt szedésük csak két hétig javasolt. Ha a tünetek ez idő alatt nem javulnak, enyhülnek, a gyógyszerész mindenképp orvoshoz fogja irányítani a beteget további konzultáció céljából.
Súlyosabb esetekben, vagy ha tünetek rendszeresen jelentkeznek, az alapos kikérdezést követően a gyógyszerész vény nélkül kapható protonpumpa gátlót (PPI), pl. pantoprazolt javasolhat. A kezelés időtartama ebben a gyógyszercsoportban is maximum két hét a vény nélküli készítmények esetén. Ezeknek a hatóanyagoknak a hatása már tartósabb, átlagosan 24 óra.
Fontos megjegyezni, hogy mindhárom gyógyszercsoport esetében tekintettel kell lennünk a rendszeresen szedett gyógyszerekre, étrend-kiegészítőkre és vitaminokra.
Ugyanis a fent említett készítmények, azáltal, hogy megváltoztatják a gyomor kémhatását, ph-ját, más környezetet teremtenek az adott készítmény felszívódásának. Ez a rendszeresen szedett egyéb készítmények hatását csökkentheti, ezért a konzultáció, tanácsadás során elengedhetetlen, hogy erről tájékoztassuk a gyógyszerészt.
A másik oldalról viszont vannak pl. olyan vérnyomáscsökkentők, izomlazítók, amelyek rontják a fekélyes beteg panaszait, emiatt is nagyon fontos, hogy minden készítményről tájékoztassuk a másik felet.
A gyógyszeres terápia másik részét a kezelőorvos által felírt vényköteles gyógyszerek képezik.
A gyomorfekély kezelését általában ún. hármas vagy négyes terápiával végzik. Ez azt jelenti, hogy egyszerre három vagy négy féle hatóanyag meghatározott kombinációjával kezelik.
Nézzük meg, melyek a leggyakrabban használt hatóanyagok:
Amoxicillin: ez egy, a penicillinek csoportjába tartozó antibiotikum. A szedéséről érdemes tudni, hogy a tablettát szétrágás nélkül, folyadékkal (pl. egy pohár vízzel) kell bevenni, továbbá a táplálékbevitel nem csökkenti az amoxicillin felszívódását. Ha esetlegesen hasmenést, bőrkiütést tapasztalunk a terápia alatt, ne ijedjünk meg, ez általában a kúra után elmúlik.
Metronidazol: A tablettákat szétrágás nélkül, egy kevés vízzel, étkezés alatt vagy után kell bevenni.. Nagyon fontos tudnivaló, hogy Tilos alkoholt fogyasztani a Klion kezelés alatt és azt követően legalább még 24 órán keresztül!, ugyanis akohollal együtt alkalmazva diszulfirámszerű mellékhatást okozhat (alhasi görcsök, hányinger, hányás, fejfájás, kipirulás).. Szoptatós anyukáknak fontos lehet, hogy a metronidazol a plazmaszintnek megfelelő koncentrációban jelenik meg az anyatejben. Ez az anyatej keserű ízét okozhatja. Annak érdekében, hogy a gyermek ne legyen kitéve a gyógyszerhatásnak, vagy a gyógyszer alkalmazását, vagy a szoptatást a kezelés alatt és utána még 12-24 órára fel kell függeszteni, figyelembe véve a gyógyszer fontosságát az anya számára.
Savcsökkentők: a fent említett és részletezett gyógyszercsoportokból a protonpupa-gátlókat használják a leggyakrabban.
Ennek a három készítménynek az együttes, egy időben történő, egy-két hétig történő alkalmazásával elérhető, hogy a kedvezőtlen tüneteket okozó Helycobacter pylori baktérium eltűnjön a szervezetünkből. Fontos megjegyezni, hogy ezeket a készítményeket egyszerre vegyük be és tartsuk be a kezelőorvos utasításait a terápia hosszát illetően, különben nem érünk el eredményt és még rezisztencia is kialakulhat. Annask ellenőrzésére, hogy a terápia valóban hatásosnak bizonyult-e, a gyógyszerek abbahagyását követően két hónappal kontroll vizsgálatot, tesztet végeznek.
A vényköteles készítmények közül fontos még megemlíteni a szukralfát tartalmú gyógyszereket. Ezek olyan gyógyszerek, amelyek filmréteget képeznek a gyomor nyálkahártyáján, ezáltal megvédve azt. A szukralfát együttes szedése csökkentheti bizonyos gyógyszerek biológiai hasznosulását, ezen gyógyszerek és a szukralfát alkalmazása között 2 órának kell eltelnie. illetve fenti hatóanyag megkötheti a zsíroldékony vitaminokat (mint pl. A, D, E és K) és módosíthatja felszívódásukat.
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a legeredményesebb hatás érdekében mindenképp forduljunk egészségügyi szakemberekhez, akik a rendelkezésükre álló adatok és információk birtokában mindenképpen azon lesznek, hogy akár életmódbeli, diétás tanácsokkal, akár pszichés támogatással, akár pedig orvosi-gyógyszerészi összefogással a tüneteink minél hatékonyabban és gyorsabban enyhüljenek.
Ha szeretnél szakemberünkkel konzultálni, kattints az alábbi gombra és látogass el a DokiApp felületére:
Comments