A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás kezelése
- Dr. Vajdics Judit
- 12 minutes ago
- 2 min read
A hasnyálmirigy-gyulladás (pancreatitis) kezelése függ annak típusától (akut vagy krónikus), súlyosságától és az esetleges kiváltó okoktól. Gyógyszerészeti szempontból a kezelés célja a tünetek enyhítése, a szövődmények megelőzése és a beteg állapotának stabilizálása.

Krónikus esetekben a hangsúly a szövődmények kezelésén és az életminőség javításán van. Lássuk akkor, hogy ilyen esetekben milyen készítmények kerülhetnek szóba.
Enzimpótló készítmények
Az emésztés támogatására hasnyálmirigy-enzimeket tartalmazó gyógyszerek, például pankreatin (Creon, Mezym) segítenek a zsírok, fehérjék és szénhidrátok lebontásában. A pankreatin egy emésztőenzim-kombináció, amelyet a hasnyálmirigy által termelt természetes enzimekből állítanak elő. Általában olyan betegek számára írják fel, akiknek hasnyálmirigye nem termel elegendő emésztőenzimet (exokrin hasnyálmirigy-elégtelenség), például krónikus hasnyálmirigy-gyulladás, cisztás fibrózis vagy hasnyálmirigy-műtét után.
A pankreatin kapszula vagy tabletta formájában kerül a gyomorba. Speciális bevonata védi az enzimeket a gyomorsav káros hatásától, így azok csak a vékonybélben szabadulnak fel, ahol optimális a pH az emésztőenzimek működéséhez.
A tápanyagok lebontását három fő enzim végzi itt el
Lipáz: A zsírokat kisebb egységekre, például zsírsavakra és glicerinné bontja, amelyeket a bélfal fel tud szívni.
Amiláz: A keményítőt és egyéb komplex szénhidrátokat egyszerű cukrokká (pl. maltóz, glükóz) bontja.
Proteázok: A fehérjéket aminosavakra bontják, amelyek könnyen felszívódnak. Terápiás előnyei között szerepel, hogy javítja az emésztést, csökkenti a puffadást, hasmenést és a steatorrheát (zsíros széklet), illetve segít a tápanyagok megfelelő felszívódásában, ezáltal megelőzi a hiányállapotokat (pl. vitaminhiány, fogyás). Mivel egy speciális készítményről van szó, érdemes szót ejteni a helyes alkalmazásáról: a pankreatint étkezés közben vagy közvetlenül utána kell bevenni, hogy az enzimek megfelelően részt vehessenek az emésztésben. Nem szabad rágni a kapszulát/tablettát, hogy ne sérüljön a gyomorsaválló bevonat.
A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás kezelésének további lehetőségei
Vitaminpótlás: a zsírban oldódó vitaminok (A, D, E, K) pótlása szükséges lehet az elégtelen felszívódás miatt.
Fájdalomcsillapítók: a fájdalom tartós enyhítésére nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) vagy orvosi felügyelet mellett ettől erősebb szerek kerülhetnek szóba.
Diéta és életmódváltás: erről Pallagi Alexandra, a Dokiapp dietetikusa ad hasznos tanácsokat a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás diétájáról szóló cikkében.
Krónikus pancreatitisben szenvedő betegeknél javasolt rendszeres konzultáció az orvossal és a gyógyszerésszel, hogy a folyamatos követés során minden lehetséges helyzetre időben fény derüljön. Ilyen lehet például a gyógyszer-interakciók figyelése: a betegek gyakran más társbetegségek miatt is szednek gyógyszereket. Ellenőrizni kell, hogy a pancreatitis kezelésére használt szerek nem lépnek-e kölcsönhatásba a meglévő terápiákkal. Illetve a mellékhatások figyelése: az opioidok hosszú távú alkalmazása függőséget okozhat, az antibiotikumok pedig bélflóra-problémákat (pl. hasmenést).
Ha szeretnél orvosunkkal konzultálni, kattints az alábbi gombra és látogass el a DokiApp felületére:
Comments