Szakemberként számos esetben tapasztaljuk, hogy a betegek a legkülönfélébb tünetek megjelenése kapcsán kérik a segítségünket a gyógyszertárban. Ezek közül sok esetben gondolhatunk refluxra is a háttérben. Ilyenek lehetnek például a gyomorégés, hányinger, hányás, a mellkasi fájdalom (kifejezetten a szegycsont mögött). De például köhögés, torokfájás, rekedtség (ezek atípusos tünetek), nyelési problémák, puffadás, hasi fájdalom, görcsök, étvágytalanság esetén is megfordul a gyógyszerész fejében, hogy a tünetek hátterében a gyomorsav-túltengés problémája állhat.
Ha a beszélgetés során egyértelművé válik, hogy bizony erről van szó, akkor a reflux betegség kezeléséhez a vény nélküli gyógyszerek palettája kapcsán a következő terápiás célokat tudjuk megfogalmazni, szem előtt tartani:
A panaszok (gyomorégés) csökkentése
a gyomorsav-termelődés gátlása a nyelőcső nyálkahártyájának regenerációjának érdekében.
Ennek a betegségnek a gyógyszeres kezelésére a gyógyszertárban vény nélkül kapható gyógyszercsoportok a következők:
· antacidák
· H2 (Hisztamin 2) receptor blokkolók
· protonpumpa gátlók
Abban az esetben, ha a betegnek enyhébb tünetei vannak, akkor antacidumokat vagy hisztamin-2 receptor blokkolókat javaslunk neki vény nélkül. Azonban annak eldöntése, hogy a beteg számára melyik volna ideális és nem utolsó sorban biztonságos, a szakember feladata.
Az antacidák vagy másnéven kémiai savcsökkentők az esetek többségében olyan kombinált készítmények, valamilyen szervetlen sót vagy sókat tartalmaznak. Egyes készítményekben ún. alginát is található. Ez az anyag a gyomornyálkahártyát védi, azt bevonja, így védi a szervezetet a gyomorsav káros behatásaival szemben. Ezek a készítmények a gyógyszerformát tekintve elérhetőek rágótabletta vagy folyékony szuszpenzió formájában. Előnyük, hogy a gyors felszívódásuknak köszönhetően gyorsan kialakul a hatásuk, viszont amilyen gyorsan kialakul ez a hatás, olyan gyorsan meg is szűnik. Emiatt a tüneteknek csak átmeneti enyhítésére javasoltak.
A másik nagy csoportot a hisztamin-2 receptor blokkolók képezik. Ezeknek a hatása az antacidákkal ellentétben már sokkal tartósabb, akár 12 óráig is fennáll. Viszont fontos megjegyezni, hogy ezen a gyógyszercsoporthoz tartozó hatóanyagokkal szemben a szervezet részéről hozzászokás, tolerancia alakulhat ki akár már a második hét után. Emiatt szedésük csak két hétig javasolt. Ha a tünetek ez idő alatt nem javulnak, enyhülnek, a gyógyszerész mindenképp orvoshoz fogja irányítani a beteget további konzultáció céljából.
Súlyosabb esetekben, vagy ha tünetek rendszeresen jelentkeznek, az alapos kikérdezést követően a gyógyszerész vény nélkül kapható protonpumpa gátlót (PPI), pl. pantoprazolt javasolhat. A kezelés időtartama ebben a gyógyszercsoportban is maximum két hét a vény nélküli készítmények esetén. Ezeknek a hatóanyagoknak a hatása már tartósabb, átlagosan 24 óra.
Fontos megjegyezni, hogy mindhárom gyógyszercsoport esetében tekintettel kell lennünk a rendszeresen szedett gyógyszerekre, étrend-kiegészítőkre és vitaminokra. Ugyanis a fent említett készítmények, azáltal, hogy megváltoztatják a gyomor kémhatását, ph-ját, más környezetet teremtenek az adott készítmény felszívódásának. Ez a rendszeresen szedett egyéb készítmények hatását csökkentheti, ezért a konzultáció, tanácsadás során elengedhetetlen, hogy erről tájékoztassuk a gyógyszerészt.
A másik oldalról viszont vannak pl. olyan vérnyomáscsökkentők, izomlazítók, amelyek rontják a refluxos beteg panaszait, emiatt is nagyon fontos, hogy minden készítményről tájékoztassuk a másik felet.
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a legeredményesebb hatás érdekében mindenképp forduljunk egészségügyi szakemberekhez, akik a rendelkezésükre álló adatok és információk birtokában mindenképpen azon lesznek, hogy akár életmódbeli, diétás tanácsokkal, akár pszichés támogatással, akár pedig orvosi-gyógyszerészi összefogással a tüneteink minél hatékonyabban és gyorsabban enyhüljenek.
Ha szeretne gyógyszerészünkkel konzultálni, látogasson el a DokiApp felületére.
Comments