Akadnak olyan helyzetek, amikor nehéz felelősen viselkedni. Igaz lehet ez karácsony, szilveszter közeledtével is, amikor a munkahelyi évzáró buli vagy a rokonlátogatás kellemetlenül zárulhat.
Csaba és Edit számára is megterhelő ez az időszak. A tavalyi ünnepek emlékei még élénken élnek bennük - a túlzott alkoholfogyasztás okozta feszültségekkel együtt.
Hétvégén elhatározták, hogy idén máshogy lesz, miután egy ismeretterjesztő cikket is elolvasott Edit: “Döbbenetes, mennyire súlyos hatással van az alkohol az idegrendszerünkre" - mondja párjának. Csaba kelletlenül fordul felé, mert kerülni szokta a témát. De mi is az, amivel nem szeretünk szembenézni?
Az alkohol: támadás az idegrendszer ellen
Az alkohol nem csupán egy társasági ital, hanem egy toxikus anyag, amely több szinten károsíthatja idegrendszerünket.
Rövid távú ideggyógyászati hatások
A tudományos vizsgálatok egyértelműen bizonyítják, hogy már egy pohár szeszes ital is:
Tompítja a reflexeket
Csökkenti a koncentrációképességet
Gyengíti a térbeli tájékozódást
Megzavarja az egyensúlyérzékelést.
Hosszú távú hatások
A rendszeres, jelentős mennyiségű alkoholfogyasztás több módon is károsítja az idegrendszert:
Pusztítja az idegsejteket (évente akár 10-15% veszteség!)
Memóriazavart, az emlékezőképesség romlását okozza
Növeli az időskori elbutulás, a demencia kockázatát
Csökkenti az idegrendszer rugalmas alkalmazkodóképességét, a neuroplaszticitást
Rontja a jelátvitelt a végtagok érző és mozgató idegeiben, tartós, kellemetlen láb-, kézzsibbadást vagy akár végtagi bénulást is okozva.
Nyomásérzékennyé teszi a végtagi idegeket, mely miatt akár kéz-, kar- vagy lábfejbénulást is szenvedhet valaki alkoholabúzus után, kényelmetlen testhelyzetben ébredve. Ennek tipikus példája a szombat éjjeli bénulás, a “Saturday Night Palsy”, amikor a hálótárs feje úgy megnyomhatja a vele alvó ittas személy karját, hogy tartós bénulást idéz elő.
Egy kórházi eset
„Eszembe jut Pisti kollégám esete - meséli Csaba -, aki tavaly került kórházba egy félresiklott csapatépítő után."
Edit felkapja a fejét. Kicsit törnie kell a fejét Csabának, mire eszébe jut a megnevezés: „Hallottál már a Wernicke-Korsakoff szindrómáról?" - kérdezte. Utánanéztek, hogy egy német orvosról és egy orosz pszichiáterről elnevezett kórképről van szó.
A Wernicke-Korsakoff szindróma
Ritka B1-vitaminhiányos állapot, amely napjainkban elsősorban alkoholbetegségben szenvedőknél alakul ki. Valójában két egymással összefüggő betegségről van szó:
Wernicke-encephalopathia: Hirtelen fellépő, súlyos neurológiai állapot.
Korsakoff-szindróma: Krónikus memóriazavar és kognitív hanyatlás.
Kiváltó ok
A B1-vitamin, a thiamin súlyos hiánya:
Csökkent felszívódás a bélrendszerből
Az alkohol károsítja a gyomor és a vékonybél nyálkahártyáját, ahol a B1-vitamin felszívódik. Ez a nyálkahártya-gyulladás és a bélrendszer diszfunkciója miatt csökkenti a thiamin hatékony felszívódását az ételekből.
Csökkent bevitel
Az alkoholfogyasztás csökkenti az étvágyat, és emiatt az alkoholbetegek kevesebb B1-vitamint tartalmazó ételt fogyasztanak.
Fokozott thiamin-felhasználás
Az alkohol lebontásához a máj jelentős mennyiségű vitamint és ásványi anyagot használ fel, beleértve a B1-vitamint is. Az alkoholfogyasztás tehát megnöveli a thiamin iránti igényt, miközben csökkenti annak rendelkezésre állását.
Csökkent tárolási képesség a májban
A B1-vitamin fő tárolóhelye a máj. Az alkohol károsítja a májsejteket, ami rontja a vitamin raktározási képességét. Ez különösen igaz a rendszeres alkoholfogyasztókra.
Kiválasztás növekedése a vesékben
Az alkohol növeli a vizeletkiválasztást, ami a vízoldékony vitaminok, így a thiamin fokozott ürítéséhez vezet. Ez gyorsan kimerítheti a szervezet amúgy is csökkent B1-vitamin tartalékait.
Wernicke-encephalopathia tünetei:
Zavartság - a kollégám hirtelen azt sem tudta, hol van és hogy került oda
Szemmozgási zavarok - Pisti duplán látott, és a szemei össze-vissza mozogtak
Egyensúlyzavar - ide-oda tántorgott, nekiment a tárgyaknak.
Korsakoff-szindróma tünetei:
Súlyos memóriazavar, a rövidtávú memória károsodása - este nem tudta megmondani, hogy mit evett ebédre, a pillanatban élt, mindent elfelejtett, ami pár percnél korábban történt
Konfabuláció: a valós, megtörtént események helyett a kérdésekre zavaros válaszokat adott, és elhitte, amit így “kitalált”
Hosszú távú memória töredékessé válása: a családtagjaira, az élete fontosabb eseményeire és ránk, a kollégáira is csak részben emlékezett. Volt pár közös történetünk amit újra meg újra elmeséltem neki telefonon vagy a kórházi látogatásokkor, de így sem emlékezett rá később.
Megelőzés
Rendszeres B1-vitamin pótlás - önmagában vagy multivitamin részeként is vény nélkül megvásárolható a patikákban.
Kiegyensúlyozott táplálkozás - sok B1-vitamin található pl. a sovány sertéshúsban, halakban (pl. tonhal, lazac), tojásban, tejtermékekben (pl. tej, joghurt, sajt), teljes kiőrlésű gabonákban (pl. teljes kiőrlésű kenyér, barna rizs, zabpehely), hüvelyesekben (pl. lencse, csicseriborsó, babfélék, borsó), diófélékben és magvakban (pl. napraforgómag, szezámmag, földimogyoró), zöldségekben (pl. spárga, spenót, kelbimbó, brokkoli), burgonyában, főleg héjában sütve.
Alkoholfogyasztás kerülése.
Kezelési lehetőségek
Azonnali, nagy dózisú, infúzióban alkalmazott B1-vitamin kezelés kórházi körülmények között. Emiatt alkohol túladagolás kezelése során a Sürgősségi Betegellátó Osztályon rutinszerűen adnak nagy dózisú B1-vitamint a folyadékpótlásra adott infúzióhoz.
Teljes alkoholmentesség.
B1-vitaminban gazdag étrend.
Amikor Edit meghallotta Pisti történetét, a fejéhez kapott és nem akarta elhinni, hogy ilyen valóban előfordulhat. Arra gondolt, vajon Pisti meggyógyult-e? Csaba elmagyarázta, hogy Pisti állapota sajnos nem rendeződött teljesen. A feledékenység tartós maradt, ami miatt már nem végezheti a korábbi munkáját, és autót sem vezethet. Az orvosa azonban kiemelte, hogy a javulása az átlagnál jobb volt. Ezt annak köszönhette, hogy a problémát időben felismerték, és hamar elkezdték a B1-vitaminos kezelést. A teljes gyógyulás ebből a betegségből sajnos nagyon ritka.
– És ez még nem minden – folytatta Csaba. – Pisti kezei és lábai hónapok óta zsibbadtak, de csak akkor szólt az orvosnak, amikor a memóriája javulni kezdett. Kiderült, hogy a sok alkoholtól a keze és a lába érzőidegei tartósan károsodtak, ezt elektromiográfiás vizsgálattal mutatták ki. Az alkoholos polineuropátiát is B1-vitaminnal kezelik, de az orvosai szerint a legfontosabb, hogy most már ne igyon több alkoholt.
Edit megdöbbent. Csaba elmondta, hogy azért nem beszélt erről korábban, mert félt, hogy Edit ítélkezik majd, vagy megijed. Hozzátette, hogy nem mindenkinél alakulnak ki ilyen súlyos problémák; sokan isznak rendszeresen alkoholt anélkül, hogy bármilyen komoly bajuk lenne. Edit azonban szomorúan gondolkodott el ezen, és megfogalmazódott benne a kérdés: tényleg ennyire fontos az alkohol, hogy megéri kockáztatni az egészséget?
Tényleg, miért isszuk mégis?
Az alkohol sok ember számára gyors megoldást nyújt a szorongás és a feszültség csökkentésére, mivel átmenetileg enyhíti a problémák miatti lelki nyomást. Gyakran használják arra, hogy elfelejtsék a gondokat, vagy elkerüljék a stresszes helyzetekkel való tudatos szembenézést.
Sok kultúrában az alkoholfogyasztás szorosan kapcsolódik a társas eseményekhez, az ünnepléshez és a kikapcsolódáshoz.
A barátokkal való „koccintás” vagy „egy pohár bor” társadalmi elvárásnak tűnik, ami tovább növeli a fogyasztás népszerűségét. Az ital hatására az agy dopamint szabadít fel, ami rövid távon boldogságot és eufórikus érzést okoz. Ez a gyors jutalomérzés sokaknál függőséget alakíthat ki. Emellett gyakran segít az embereknek oldani a gátlásaikat és csökkenteni a szociális szorongásaikat, így magabiztosabbá válhatnak társas helyzetekben, vagy könnyebben teremthetnek kapcsolatokat.
Az alkohol rendszeres fogyasztása azonban megváltoztatja az agy kémiai működését, és idővel hozzászokást idéz elő. Egyre nagyobb mennyiségre van szükség ugyanazon hatás eléréséhez, ami tovább súlyosbíthatja a problémát. Sokan azért is kezdenek alkoholt fogyasztani, mert követik a környezetükben látott mintákat. A család, a barátok vagy akár a filmek és közösségi média szereplői gyakran ábrázolják az italozást természetes tevékenységként, ami normalizálja ezt a szokást. Emellett számos tévhit is hozzájárul a fogyasztás elterjedéséhez, például hogy az alkohol ártalmatlan kikapcsolódási forma vagy „stressz elleni gyógyszer”.
A széles körű elérhetőség és a társadalmi elfogadottság szintén fontos tényezők. Az alkohol könnyen hozzáférhető, és a legtöbb társadalomban népszerűsített termék, ami sokakat ösztönöz a fogyasztásra.
“Már én is érzem egy ideje, hogy csökkenteni szeretném az alkoholfogyasztásomat” - vallotta be Csaba. De nehéz dolgom van. Előre rettegek, hogy tukmálni fognak társaságban: “Csak egy pohárkával!”, “Nem vagy ember, ha nem iszol!”, vagy “Tessék, már rendeltem is neked egy italt, meg kell innod és a következő kört te állod!” Az első pohár után sajnos már nem gondolkodom tisztán. Emlékszel, mi történt tavaly…
Együtt összeszedték, hogy tudják idén elkerülni a hasonló szituációkat.
“Önvédelmi” eszközök:
Önérvényesítés: Határozott, de kedves visszautasítás. Például: „Nagyon kedves vagy, de most inkább mást választok.”
Felkészülés: Biztosíts alkoholmentes alternatívákat - pl. vigyél magaddal alkoholmentes sört vagy koktélt.
Fókuszváltás: Tereld a figyelmet a társaságra, a beszélgetésekre vagy egy közös tevékenységre.
Tudatosság, önismeret: Ismerd fel, hogy nem kell magyarázkodnod – a te döntésed, hogy mit fogyasztasz.
Az alkohol nem ártatlan társasági kellék. Tudományosan bizonyítottan neurotoxikus anyag, amely rendszeresen fogyasztva fokozatosan rombolja idegrendszerünket.
Ha úgy érzed, szakszerű segítségre van szükséged az alkoholfogyasztás mérsékléséhez, alternatív stresszcsökkentéshez, fordulj bátran szakpszichológushoz! Ha pedig szövődmény gyanúja merül fel, kérj orvosi konzultációt.
Felhasznált források
World Health Organisation tájékoztató az alkoholfogyasztás hatásaival kapcsolatban: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/alcohol
Elekes Zsuzsanna: Alkoholhelyzet Magyarországon, ELTE PPK - L’Harmattan Kiadó Budapest, 2023: https://real.mtak.hu/164887/1/Alkoholhelyzet_Magyarorszagon.pdf
Gill Hasson, Sue Hadfield: Asszertivitás - Hogyan érvényesítsük sikeresen az érdekeinket? - Scolar Kiadó, 2024.
コメント