top of page
Writer's picturePallagi Alexandra

Dietetikus a gyomorproblémák mögött: Több, mint fogyókúra

Sokan azt gondolják, hogy a dietetikus akkor tud segíteni, ha fel akarunk készülni a strandszezonra vagy egyéb okok miatt meg akarunk szabadulni néhány kilótól.


A gasztro cikksorozatunk első részében azt szeretném bemutatni nektek, hogy egy gasztroenterológiai megbetegedés esetén miért van szükség dietetikusra, hogyan tud segíteni a probléma felismerésben, kezelésben.

Az elmúlt évek során nagyon sokan fordultak hozzám különböző hasi panaszokkal, mint pl puffadás, hasi görcsök, székrekedés. Ezekben az esetekben még nem ismertük a panaszok hátterében megbúvó okokat, ezáltal a diétát sem tudtuk diagnózishoz igazítani. Ennek ellenére már ebben a fázisban javasolt a dietetikus bevonása a kezelésbe.

Miért? Hogyan tudok segíteni?

Azzal kezdeném, hogy sok esetben a panaszokat nem is feltétlenül egy egészségkárosodás okozza, hanem a rendszertelen életvitel, étkezés.

Gyakran előfordul, hogy a rendszeresség kialakításával , egészséges táplálkozás bevezetése mellett a panaszok megszűnnek.

Amennyiben az egészséges étrend nem javítja a panaszokat, előkerül a táplálkozási és tüneti napló. Ennek segítségével könnyebben megtaláljuk azokat a nyersanyagokat, amelyek a panaszokat kiváltják. Ennek a tudásnak a birtokában, már a vizsgálatok sorrendje is könnyebben alakítható.

Amennyiben pl arra gyanakszunk, hogy a tejtermékek állnak a probléma hátterében, gabona alapú termékek fogyasztásánál azonban nincs panasz, akkor laktózintolerancia teszt, illetve a tejfehérjeallergia kivizsgálása áll majd az első helyen.


Miért nem szabad kihagyni a vizsgálatokat? Miért fontos, hogy ne kezdjünk specifikus diétába pontos diagnózis nélkül?

Ahogyan azt az alábbi kis táblázat mutatja a hasi panaszok, puffadás, görcsök nagyon sok probléma hátterében megbújhatnak, de a diagnózis, kezelés, diéta eltérő minden esetben. Ha anélkül kezdünk szigorú diétába, hogy tudnánk mi áll a panaszok hátterében, ideig-óráig javulhat az állapotunk, de amennyiben nem sikerült fején találni a szöget és gluténmentes diétát kezdünk a hisztaminintoleranciánk kezelésére, elfedhetjük a valódi problémát, ezáltal késik a megfelelő gyógykezelés is.


Laktóz- intolerancia

Cöliákia

SIBO

Hisztamin intolerancia

Tünet

Puffadás, hasi görcsök, hasmenés

Puffadás, hasi görcsök, hasmenés

Másodlagos tünetek – felszívódási zavarból adódnak

Puffadás, hasi görcsök, hasmenés

Fogyás

vitaminhiány

Emésztőrendszeri tünetek

Bőrtünetek

Légúti tünetek

Keringési rendszer tünetei

Kezelés

Enzim vagy diéta

Diéta

Antibiotikum + diéta

Diéta + gyógyszeres kezelés (?)

Diagnózis

Kilégzéses teszt

Labor +

tükrözés

Kilégzéses teszt

Labor

 

Mi történik a diagnózis felállítását követően?

Kezünkben a pontos diagnózissal olyan étrendet alakítunk ki, amely elősegíti a gyógyulást, támogatja az esetleges gyógyszeres kezelést is, folyamatos kontrollok alkalmával pedig alakítjuk azt az állapot változásának megfelelően.


Élet a diétán túl…

A diéta mellett egyéb tényezők is nagy szerepet játszanak a panaszok rendezésében. Nem szabad elfelejtenünk, hogy mennyi minden hatással van a testünkre és arra hogyan érzzük magunkat. A konzultációk alkalmával éppen ezért mindig kitérünk a pszichés állapotra, lehetséges stresszfaktorokra is, hiszen ezek nagy mértékben befolyásolják a megjelenő hasi panaszaink erősségét, gyakoriságát is.

Szintén meg kell említenem az étrendkiegészítőket, gyógyszereket, amelyek hasi panaszok esetén, vagy akár már előtte bekerülnek a napi rutinunkba.

Ti az adott szakma képviselőivel megbeszélitek a problémát. ,de annak érdekében, hogy a lehető legjobb eredményeket érjük el és a legnagyobb segítséget tudjuk számotokra nyújtani, a háttérben mi is folyamatosan konzultálunk.



Foglaljon időpontot dietetikusunkhoz a DokiApp felületén, és tegyen lépéseket az egészségesebb emésztés felé!

 

Comments


bottom of page