A korábbi cikkekben olvashattatok arról, hogy mit is értünk reflux alatt, milyen tünetekkel járhat és arról is, hogy mire kell figyelnünk a reflux esetén alkalmazott gyógyszerekkel kapcsolatban. Ebben a cikkben dietetikusként, arról rántom le a leplet, hogy az étrendetek kapcsán mire kell figyelnetek, illetve olvashattok arról is, hogy az étrend mellett vannak-e egyéb életmódbeli tényezők, melyek akár pozitív, akár negatív hatással lehetnek a problémára.
Kezdjük az étrenddel…
A legnagyobb problémát általában a rohanó életmódból fakadó rendszertelen étkezés okozza. A nap folyamán sokszor nincs időnk arra, hogy leüljünk reggelizni, megebédeljünk nyugodt körülmények között. Általában este, amikor végre nyugalom van körülöttünk, bepótoljuk a nap folyamán kimaradt étkezéseket. Egyszerre fogyasztunk el nagy mennyiségeket, ami a panaszok felerősödését okozza.
Nagyon fontos tehát, hogy amennyire lehet, vigyünk rendszert az étkezéseinkbe. Naponta próbáljunk meg többször, egyszerre keveset enni. Nem kell hatalmas lakomákra gondolni, ha két főétkezés között bekapunk 1-2 kekszet, már sokat tettünk a panaszok elkerülése érdekében.
Ha már eljutunk odáig, hogy eszünk, sajnos az sem mindegy, hogy az elfogyasztott étel milyen fűszerezésű. A nagyon intenzív fűszerezés, csípős ételek szintén fokozhatják a savtermelést, ezzel kellemetlen órákat okozva nekünk…
Tipp: Használjatok bátran a zöldfűszereket!
Sajnos a magyar konyhára jellemző bő zsírban sült falatok sem a legalkalmasabbak egy reflux-szal küzdő számára, nehezebb emészthetősége miatt felerősíti a panaszainkat. Válasszunk inkább grillezett húsokat, a rántott ételeket pedig készítsük el airfryer-ben vagy sütőben, ezáltal minimalizálhatjuk a hozzáadott zsiradék mennyiségét.
Sokan tapasztalják, hogy az alkohol, illetve a kávé fogyasztása szintén panaszokat okoz. Mit tehetünk?
Ha most azt írnám, hogy soha többé nem ihattok kávét, valószínűleg nem is olvasnátok tovább a cikket, de nem az a célom, hogy elrettentselek titeket, sokkal inkább gyakorlati tippeket szeretnék a kezetekbe adni, amivel egy kiegyensúlyozott étrendet alakíthattok ki azzal együtt, hogy a refluxos panaszaitok is megszűnnek.
A kávét tehát nem kell kiiktatni az étrendből, de érdemes a reggeli közben vagy azt követően elfogyasztani. Amennyiben elképzelhetetlennek tartjátok most a reggeli bevezetését, legalább néhány darab kekszet, ropi fogyasszatok el a kávé mellé, ezzel csökkentve a panaszok kialakulásának esélyét.
Ugyanez a praktika alkalmazható a gyümölcsök esetén is. Sokan azért hagynak fel a gyümölcsökkel, mert az elfogyasztásukat követő 30 percben jelentkezik az égő érzés. A gabonafélékkel történő kiegészítés ebben az esetben is a segítségetekre lesz.
Mindig hangsúlyozzuk a megfelelő folyadékfogyasztást. Na de mit javaslunk reflux esetén? Figyeljetek arra, hogy szénsavmentes vizet válasszatok, gyümölcslevek esetén pedig kerüljétek a citrusfélék présnedvét.
Szintén panaszt okozhatnak a szélsőséges hőmérsékletű italok, mint a tűzforró tea vagy a jéghideg limonádé.
Gyors megoldást jelenthetnek a panaszok enyhítésében az alkalikus ásványvizek, mint a Bafli, Parádi, Salvus, Csevicei. Ha gyakran jelentkeznek a refluxos panaszok, tartsatok otthon ezekből és szükség esetén igyatok meg 0,5-1 dl-t
Mit tehetünk még?
Amennyiben túlsúllyal küzdünk, a testtömeg csökkentése sokat segíthet a panaszaink enyhítésében.
Sokszor nem gondolunk rá, de nem csak az számít, hogy mit viszünk be, hanem az is, hogy mit veszünk fel. Viseljünk laza, nem szoros, kényelmes ruhákat.
A folyadékfogyasztás mellett szintén gyakran hangoztatjuk a mozgás fontosságát. Amit ki kell emelnem a témánkhoz kapcsolódóan, hogy ezt a jótékony tevékenységet ne közvetlenül étkezés után iktassuk be. Egy kellemes séta javítja az emésztőrendszeri szerveink keringését, ugyanakkor, ha tornázni kezdünk, hajolgatunk, akkor a panaszaink fokozódni fognak.
Ha már intenzív mozgásba nem kezdhetünk, fontos, hogy ne is feküdjünk le közvetlenül étkezés után, ezzel ugyanis elősegítjük a gyomortartalom visszacsordulását a nyelőcsőbe. Kellő idő elteltével azonban, ha ágyba kerülünk, gondoskodjunk arról, hogy magasabb párnát, párnákat használjunk, ezáltal szintén csökkenthető a gyomortartalom visszaáramlása.
Végül szeretném felhívni a figyelmet arra, amit folyamatosan hangsúlyozunk, ez pedig nem más, mint az egyéni konzultáció fontossága. Egy-egy cikk nagy segítséget nyújthat a kezdetekben, de mindenki máshogy működik, más az életritmusa, más betegségekkel küzd, eltérő élethelyzetben van. Ebből következik, hogy nem mindannyiukra ugyanazok az alapszabályok vonatkoznak, ha étkezésről van szó, nem lehet mindenkit ugyanabba a keretbe helyezni.
Ha azt tapasztaljátok, hogy reflux-szal vagy bármilyen egyéb problémával küszködtök, jelentkezzetek be az egyéni konzultációinkra a DokiApp felületén, ahol részletesen átbeszéljük a diétát úgy, hogy az a legkomfortosabb legyen számotokra.
Comentarios