Most induló, izgalmas cikksorozatunkban nem kisebb kihívás elé nézünk, minthogy egy adott betegséget három különböző megközelítésben vizsgáljunk meg. Ebben a számunkra is érdekes együttműködésben Pallagi Alexandra, a DokiApp dietetikusa, Fogarasi Beatrix, a DokiApp vezető egészségpszichológusa, Dr. Mályi Kata, a DokiApp gasztroenterológusa és Dr. Vajdics Judit, a DokiApp szakgyógyszerésze dolgozik szorosan együttműködve azon, hogy az előre jól felépített tematika mentén megvizsgáljunk, átbeszéljünk és górcső alávegyünk olyan, az emésztéssel kapcsolatos leggyakoribb betegségeket, amelyek tapasztalataink szerint sok embert érinthetnek.
Az együttműködés ezen formája a DokiApp szívügye, kiemelt küldetése.
Létezik erre nézve egy kifejezés is, amit úgy hívunk, multidiszciplináris együttműködés. Hogy mit is jelent ez az elméletben?
“Két vagy több tudományág vagy szakterület független együttműködésére épülő feladat vagy közösség."
Továbbá “Valaminek a multidiszciplináris megközelítése esetén több különböző tudományterületről érkező kutató egymással párhuzamosan dolgozik egy adott problémán. Miközben mindenki megmarad a saját szakterületén belül, tehát a kutatók a saját elméleteiket és módszereiket alkalmazzák, közben felhasználják a többiek eredményeit is.”
Az egészségügyben néhol, az ellátás különböző szintjein már találkozhatunk ilyen team-mekkel, például a hospice-ellátás, az onkológia vagy a rehabilitáció területein.
A hospice ellátásban “a multiprofesszionális teambe különféle egészségügyi és nem egészségügyi szakemberek tartoznak, akik egymással együttműködve nyújtják az ellátást, rugalmas módon a beteg és a család igényeihez igazodva.”
Ebben az esetben az információcsere teszi lehetővé, hogy a beteget ellátó különféle szakemberek ugyanazt a tudást birtokolják a beteg állapotáról, az ellátás lépéseiről és a közösen elérendő célokról. A kommunikáció mennyisége és minősége azaz hogy kik, mennyit, kikkel és miről kommunikálnak a beteggel való munka során meghatározza a beteg körüli teamben kialakuló közös tudást, amely a sikeres ellátást segíti elő.
Hogyan néz ki mindez nálunk, a DokiAppnál a gyakorlatban?
Közös cikkek, együttgondolkodás
A tudományos ismeretterjesztés szintjén például közösen írunk cikkeket. Ilyenkor egy adott problémát mindenki megvizsgál a saját szakterülete szempontjából, erről sok-sok órát egyeztetünk, az írásainkat és a tudásunkat egymással megosztjuk, majd egy közös “műben” összefésüljük. Ilyen például a most elinduló cikksorozat, vagy a Hogyan emésszük meg a karácsonyt? Vagy a Mit kell tudni a probiotikumokról és a prebiotikumokról? Közös cikkünk Pallagi Alexandrával, illetve a most megjelent cikkünk Klinger Máriával a dohányzásban történő leszokásról.
Összehangolt team-munka a beteggel és az ő érdekében
Ennél sokkal izgalmasabb azonban a csapatmunka azon része, amikor egy hozzánk forduló beteg konzultációja során kiderül, hogy olyan területre terelődik a beszélgetés, amikor azt érezzük, az adott (rész)probléma túl nyúlik a saját kompetenciánkon, és a mielőbbi gyógyulás érdekében érdemes volna egy másik szakterületet is bevonni, közösen együtt dolgozni. Ilyen esetekben a beteg beleegyezésével és vele együttműködve felvesszük egymással a kapcsolatot, együtt kialakítunk egy terápiás tervet, célt. A beteg és a szakemberek között elindul egy párhuzamos kommunikáció. A szakemberek folyamatos, közös háttéregyeztetésének köszönhetően az elérendő cél érdekében rugalmasan változhat a terápia mikéntje, hossza, adott esetben új kollégák bevonása válhat szükségessé. Azonban elmondhatjuk, hogy az együtt-gondolkodás ezen formája sokkal hatékonyabb, gyorsabb és eredményesebb konzultációt, beteg-utat és életminőség-javulást eredményez, mint eddig. Erre már most számos siker-sztorit tudunk hozni.
Ha szeretne konzultálni a különböző szakterületek szakértőivel, látogasson el a DokiApp weboldalára, és kérjen személyre szabott tanácsot!
Forrás:
Csikós Ágnes: Multidiszciplináris team munka a hospice-palliatív ellátásban)
Hámornik Balázs Péter: Team-tudás, interakció és kommunikáció vizsgálata Tudásmegosztás az orvosi rehabilitációs teamben
Comments