Számos friss kutatás foglalkozik azzal, hogy miként hat a stressz a refluxos tünetekre és egybecsengő eredmények utalnak arra, hogy a megemelkedett stressz növeli a tünetek megjelenését és gyakoriságát. Például egy 2018-as tanulmány, amelyben több mint 19000 ember vett részt, megállapította, hogy a szorongással küzdő betegek nagyobb valószínűséggel tapasztalják a reflux tüneteit. De mi a pontos összefüggés?
A stressz és a betegségek kapcsolatáról készült cikkünkben írtunk arról, hogy a stressz közvetlen és közvetett úton is hathat a testünkre, fizikai állapotunkra. Stressz esetén a szervezet természetes válasza az emésztési funkciók változása, például a gyomorsavtermelés fokozódása és a nyelőcső motilitásának megváltozása. A stresszreakciók és a szorongás hosszan tartó izomfeszültséget okozhatnak a testben, és amennyiben ez érinti a gyomor körüli izmokat, növelheti a nyomást a szervben, és segítheti a sav visszajutását. A stressz tehát közvetlenül okoz változásokat a testünk különböző részein.
Bizonyos szokásaink is hozzájárulhatnak a reflux tüneteihez. Például amikor egy nagyon stresszes munkanap után kényeztetés gyanánt befalunk egy jó nagy hamburgert és ezt aztán megismételjük a hét több napján, hiszen folyamatosan túlterheltnek és stresszesnek érezzük magunkat, amire a magas zsírtartalmú ételek gyógyírként szolgálnak számunkra.
Ezenkívül a stressz csökkentése érdekében fordulhatunk a dohányzás, illetve az alkohol felé, ami gyors megkönnyebbülést hoz, azonban szintén hozzájárulnak a refluxos tünetek megjelenéséhez és romlásához.
Feladatunk tehát csökkenteni ezt a kialakult stresszt (vagy a környezet megváltoztatásával vagy a stresszkezelés fejlesztésével), illetve átalakítani ezeket a stresszhez köthető szokásainkat. Ezek bár életmódbeli változtatásnak tűnnek, a változásban mindig nagy szerepe van a helytelen életmód kialakulásának okainak és az egyes tevékenységekhez kötött érzelmek feltárásának.
A mentális jóllétünk megőrzése és helyreállítása tehát kulcsfontosságú az átfogó kezelés szempontjából. Az orvosi, gyógyszeres és dietetikai oldal megtámogatása mellett elengedhetetlen, hogy a magas stressz szintet csökkentsük a tünetek kiújulása megelőzésének érdekében. Ez magában foglalhat stresszkezelési technikákat, kognitív viselkedésterápiát, relaxációs gyakorlatokat vagy életmódbeli módosításokat, káros szokások elhagyását.
Amennyiben tehát azt érezzük, hogy folyamatosan magas stresszt élünk át a munkánk vagy magánéletünk kapcsán, érdemes minél hamarabb elsajátítani stresszkezelő technikákat és önismeretünk fejlesztésével a határhúzás, illetve az érzések kifejezésének készségét is erősíteni.
Fontos megemlíteni, hogy a reflux betegséggel küzdők nagyobb kockázatnak vannak kitéve a depresszió, szorongás, alvászavarok kialakulását tekintve, ezért ennek felmérése és kezelése nagyban hozzájárul az életminőség javulásához.
E tényezők kombinációja ördögi kör kialakulását okozhatja. A reflux stresszt és szorongást okozhat, de a stressz és a szorongás is hozzájárul a reflux kialakulásához. Mind a fizikai, mind a pszichológiai módszerek megtalálása e tünetek kezelésére létfontosságú a kör megszakításához. Itt a DokiAppnál ebben segítünk, hogy ne csak a tünetek, hanem a kiváltó okok kezelésével hosszútávú javulást tudjunk elérni.
Ha szeretne pszichológusainkkal konzultálni, látogasson el a DokiApp felületére.
Források:
Özenoğlu, A., Anul, N., & Özçelikçi, B. (2023). The relationship of gastroesophageal reflux with nutritional habits and mental disorders. Human Nutrition & Metabolism, 200203.
Choi, J. M., Yang, J. I., Kang, S. J., Han, Y. M., Lee, J., Lee, C., ... & Kim, Y. S. (2018). Association between anxiety and depression and gastroesophageal reflux disease: results from a large cross-sectional study. Journal of neurogastroenterology and motility, 24(4), 593.
Comments