Dr. Mályi Kata Sára
Gasztroenterológus
Hol végezted a tanulmányaidat?
A Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Karán 2012-ben végeztem, ezt követően Gasztroenterológia Szakorvosa 2024-ben lettem szintén a SOTE -n.
Betekintést nyerhettem az Amerikai Egyesült Államok orvoslásába is még egyetemi éveim alatt, ekkor fogalmazódott meg bennem először az, hogy az orvoslást több fórumon is javasolt művelni.
Írásban, szóban akár rajzokon keresztül is ahhoz, hogy megfelelő módon eljusson mindenkihez. Itthon Budapest több kórházában, centrumában kiváló tanároktól tanulhattam és leshettem el a szakmát, melyek többsége belgyógyászati főprofillal és mellette gasztroenterológiai szakmai résszel is rendelkezett ilyen -olyan arányban.
Milyen szakmai tapasztalataid vannak?
Végzést követően Budapesten a Szent János Kórház I. Belgyógyászati és Gasztroenterológiai Osztályán kezdtem dolgozni. Szakmai utam innen a Honvéd Kórház Gasztroenterológiai Osztályára vezetett, ahol 3 évet töltöttem el. Centrum lévén koncentráltan szívhattam magamba a gasztroenterológiai tudományt.
Ezt követően Életmód orvoslással is foglalkozni kezdtem, mivel egyértelművé vált számomra az, hogy a betegségek jelentős része életmódunkkal szorosan összefügg. Ez a gasztroenterológiára különösen igaz. Igyekeztem ezt a kettőt ötvözni, a munkámba integrálni. Ezt a szemléletet folytattam a családiasabb hangulatú Szent Margit Kórházban végül jelenlegi munkahelyemen a Péterfy Sándor utcai Kórház I. Belgyógyászati Osztályán. E két utóbbi belosztály nephrologiával és gasztroeterologiai részleggel párosult, melyben én gasztroenterológusként tevékenykedem. Utóbbiban diagnosztikus és terápiás endoszkópos vizsgálatokat, eljárásokat is végzek jelenleg is.
Kitekintettem a kórházi berkekből, alapellátásban is dolgoztam, több képzésen részt vettem. Felismertem a csapatmunka fontosságát és azt, hogy mennyire meghatározó szerepet tölt be a gyógyításban egy olyan csapat, melyben több szakterület a tudása legjavát adja. Az már elfogadott, elterjedt és egyértelmű tény, hogy a kórházakban, rendelőkben nővér, asszisztens, nélkül nem dolgozik egy orvos.
Az viszont, hogy a csapat bővebb és annak része dietetikus, gyógyszerész, sok esetben pszichológus, gyógytornász vagy éppen attól függően, hogy mely orvosi területről beszélünk más és más diszciplina még kevésbé elterjedt. Ezért is örülök annak, hogy a DokiAppnál lehetőség van arra, hogy egy ilyen multidiszciplinális csapat részeként dolgozhatok itt a blogon is. Így sokkal eredményesebben lehet a pácienst kivizsgálni kezelni, informálni, támogatni és gondozni is.
Milyen esetekben fordulhatnak hozzád?
Mondhatnám azt, hogy emésztőrendszeri panaszokkal, de ez túl tág fogalom. Nyelőcső - gyomor -bélrendszeri panaszokkal. Epe- máj és hasnyálmirigy betegségeivel. Tünetek szintjén hasi fájdalom különféle formáival. Továbbá a székelési panaszok, puffadás, hasi diszkomfort még az én területem.
Miért kezdtél el írni?
Nagyon sok esetben előfordul, hogy a páciens a rendelőben mindent ért és minden világos számára, de ahogy onnan kilép...huss, elszáll az információ fele. Az is gyakori, hogy már a rendelőben nem egyértelmű sok minden, de sajnos nem mer a beteg vissza kérdezni vagy rohanó világunkban kevés az idő és nincs lehetőség ismét vagy máshogy elmondani a teendőket. Ilyenkor mindig nagyon hasznos, ha kiadunk egy írásos véleményt, amely nem az ambuláns lap, hanem egy olyan összefoglaló, amelyet a beteg megért és bármikor újra elővehet.
Fontosnak tartom azt, hogy azokhoz is eljusson a minőségi egészségügyi információ, akik csak kutakodni szeretnének a neten. Közérthetően igyekszem fogalmazni úgy,hogy mindeközben szakmaiságból se szenvedjen hiányt. Erre a DokiApp blog kiváló lehetőséget teremt.